Przejdź do treści

Tropiciel emocji

Odznaka jest adresowana dla młodzieży szkół podstawowych, głównie klas starszych V-VII (czyli w wieku 11-15 lat).

Tropiciel emocji ma umiejętność niesienia pomocy rówieśnikom w potrzebie, współpracuje z otoczeniem i specjalistami w tym zakresie. Posiada kompetencje rozwiązywania konfliktów i sytuacji trudnych, budowania pozytywnej atmosfery bezpieczeństwa  i zaufania w kontakcie z innymi. Potrafi zbierać informacje, tworzyć kreatywne wizualizacje oraz prezentować zagadnienia i ważne problemy związane ze zdrowiem psychicznym i niesieniem pomocy młodzieży. Jest osobą aktywną i wrażliwą na otoczenie, chętną do uczestnictwa w działaniach społecznych.

Osoba posiadająca tą odznakę udziela się społecznie i chce wspierać swoich kolegów, czego przykładem jest przynależność do samorządów klasowych/szkolnych, grup harcerskich, kół wolontariatu itp.

Tropiciel emocji powinien właściwie stosować i okazywać swoją otwartość na potrzeby innych. Dla takiej osoby ważne są: chęć niesienia pomocy potrzebującym, okazywanie empatii i wsparcia, nawiązywanie dobrych relacji z innymi ludźmi, umiejętność motywowania innych do współpracy, czy wyrażania i obrony własnego zdania bez naruszania przestrzeni własnej i innych kolegów.


Czytaj więcej

Kryteria uzyskania odznaki

Kryterium
Posiada wiedzę na temat pomagania innym

Posiada wiedzę na temat pomagania innym

Dowody

a. Wie jak pomagać innym w przypadku, kiedy widzi coś alarmującego w ich zachowaniu (np. stres, smutek, płacz, izolowanie się, zaburzenia jedzenia, zobojętnienie, krytyczne myślenie, poczucie winy, mówienie o śmierci samobójstwie).

Dowody

zaświadczenie z uczestnictwa w szkoleniu lub rozmowy z pedagogiem / psychologiem / nauczycielem

Dowody

b. Zdobywa wiedzę jak pomagać (np. odbył szkolenie, porozmawiał z psychologiem/ pedagogiem/ nauczycielem) oraz wie, gdzie zgłosić zauważony problem.

Dowody

zaświadczenie z uczestnictwa w szkoleniu lub rozmowy z pedagogiem / psychologiem / nauczycielem
Kryterium
Dzieli się wiedzą na temat emocji

Dzieli się wiedzą na temat emocji

a. Przygotowuje gazetkę ścienną/lapbooka/plakat/sketchnotkę lub prezentację dotyczącą emocji (np. na temat skutków izolacji dzieci i młodzieży podczas pandemii lub Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją). Przedstawia temat w trakcie zajęć/ spotkań lub publikuje na szkolnej stronie internetowej /FB.

Dowody

zdjęcie lub plik zawierający: gazetkę / plakat /  lapbook / sketchnotkę / prezentację.

 

zrzut ekranu z prezentacją / link do prezentacji lub dokumentacja zdjęciowa / filmowa ze spotkania lub sprawozdanie / raport.
Kryterium
Angażuje się w działania prospołeczne z zakresu zdrowia psychicznego

Angażuje się w działania prospołeczne z zakresu zdrowia psychicznego

a. Uczestniczy w kampanii społecznej (związanej z poprawą jakości życia psychicznego) np. # przytul dziecko, # dzień życzliwości.

Dowody

zdjęcie / film, artykuł, zaświadczenie od instytucji organizującej kampanię społeczną