Przejdź do treści

Przyjaciel Bałtyku

Odznaka jest skierowana w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 19 lat. Ponadto jest dla wszystkich zainteresowanych ochroną i poprawą jakości naturalnych zasobów Morza Bałtyckiego, plaż nadbałtyckich, zrównoważonym wykorzystaniem zasobów morskich, ich ochroną. Ponadto osoba, która uzyskała tę odznakę ma wiedzę na temat stanu zasobów morskich Bałtyku i ekologii. Potrafi tworzyć prezentacje i je przedstawiać przed szerszym gronem. Posiada podstawowe umiejętności posługiwania się mediami elektronicznymi. Ta odznaka potwierdza umiejętność pracy w zespole oraz kompetencje społeczne. Mile widziane jest doświadczenie np. w sprzątaniu plaż, uczestnictwie w akcjach ekologicznych oraz projektach i warsztatach związanych z ekologią morza. Osoba, która uzyskała tę odznakę, jest aktywna w dziedzinie działań zrównoważonego rozwoju planety Ziemia. Ponadto jest amatorem i wielbicielem Bałtyku, który rozumie procesy zmian zachodzących w przyrodzie pod wpływem działalności człowieka i wpływających na stan Morza Bałtyckiego. Potrafi rozróżnić działania degradujące zasoby naturalne Morza Bałtyckiego od konstruktywnych czynności służących poprawie stanu wód, nabrzeży, flory, fauny i dna Bałtyku. Podejmuje działania lokalne w perspektywie służące poprawie jakości plaż bałtyckich i promocji naturalnych zasobów Bałtyku. Poszerza swoją wiedzę w zakresie ekologii morza, ochrony przyrody, socjologii i lokalnych problemów wykorzystania zasobów naturalnych Bałtyku. Wymienia informacje z innymi formacjami podejmującymi działania w zakresie ochrony Bałtyku, np. Stacja Morska UG w Helu. Służy dobrym wzorem codziennych postaw sprzyjających zachowaniu czystości plaż i morza.


Czytaj więcej

Kryteria uzyskania odznaki

Kryterium
Dzieli się wiedzą na temat dbania o środowisko wodne

Dzieli się wiedzą na temat dbania o środowisko wodne

Dowody

a. Przygotuje i wygłosi prezentację na temat dbania o środowisko wodne (np. o szkodliwości mikroplastiku i jakie produkty nie zawierają mikroplastiku/jak oszczędzać wodę/jak przeprowadzać recycling w domu). Prezentacja powinna być przedstawiona w ciągu ostatnich 3 miesięcy szerszemu gronu (minimum 20 osób), np. podczas zajęć szkolnych

Dowody

Dokumentacja zdjęciowa / filmowa z przeprowadzenia prezentacji.

 

Link do nagrania / nagranie.

 

Zaświadczenie od organizatora (szkoła / biblioteka / urząd miasta lub gminy / fundacja).

 

Dowody

b. Występuje (w ciągu ostatnich 3 miesięcy) w mediach (np. lokalnych, społecznościowych), prezentując temat dbania o środowisko wodne (np. o szkodliwości mikroplastiku i jakie produkty nie zawierają mikroplastiku/jak oszczędzać wodę/jak przeprowadzać recycling w domu)

Dowody

Dokumentacja zdjęciowa / filmowa z wystąpienia.

 

Link do nagrania / nagranie.

 

Zaświadczenie od organizatora (szkoła / biblioteka / urząd miasta lub gminy / fundacja).
Kryterium
Angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska

Angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska

Dowody

a. Angażuje się w akcje edukacji globalnej (poprzez udział w konkursach, zbiórce surowców wtórnych itd.) organizowanych przez podmioty do tego uprawnione, np. szkoły liderów edukacji globalnej, Błękitny Patrol, Alternatywny Cypel (przynajmniej w jedną w ciągu ostatnich 6 miesięcy)

Dowody

Dokumentacja zdjęciowa / filmowa z uczestnictwa w  akcji.

 

Zaświadczenie od organizatora.

 

Dowody

b. Uczestniczy w organizacji ekologicznych inicjatyw/eventów podejmowanych lokalnie, np. sprzątanie plaż/sprzątanie lasów, warsztaty edukacyjne (przynajmniej jednej w ciągu ostatniego roku). Np. uczestniczy w planowaniu, przeprowadza zbiórkę pieniężną, promuje (np. przygotowuje plakaty informacyjne), prowadzi wydarzenie

Dowody

Sprawozdanie z organizacji wydarzenia z dokumentacją zdjęciową / filmową.
Kryterium
Wspiera i promuje potrzebę świadomej konsumpcji

Wspiera i promuje potrzebę świadomej konsumpcji

Dowody

a. Zamieszcza informacje (minimum raz na 2 tygodnie przez okres minimum 3 miesięcy) na stronach/forach internetowych o potrzebie świadomej konsumpcji (np. dokonywania zakupu organizmów morskich pochodzących ze zrównoważonych połowów i lokalnych źródeł z certyfikatem Naturalnie Bałtyckie, Certyfikatem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC)

Dowody

Dziennik zmian strony

 

Linki do publikacji

 

Zrzuty ekranu

 

Dowody

b. Publikuje posty (minimum raz na 2 tygodnie przez okres 3 miesięcy) w mediach społecznościowych o potrzebie świadomej konsumpcji (np. dokonywania zakupu organizmów morskich pochodzących ze zrównoważonych połowów i lokalnych źródeł z certy-fikatem Naturalnie Bałtyckie, Certyfikatem Zrównowa-żonego Rybołówstwa MSC)

Dowody

Zrzuty ekranu