Przejdź do treści

O Wiem, co umiem

„Wiem, co umiem” wychodzi naprzeciw potrzebom młodych osób. Pomaga zrozumieć, że codziennie zdobywamy doświadczenie, które może być przydatne na dalszych etapach życia. Swoje umiejętności rozwijamy nie tylko w szkolnej ławce. Uczymy się także wtedy, gdy realizujemy swoje hobby, gdy angażujemy się w działania na rzecz innych.

W „Wiem, co umiem” można znaleźć odznaki powiązane z różnymi dziedzinami, np. wolontariatem, gastronomią i hotelarstwem, ekologią, IT i technologiami cyfrowymi. Wśród nich są np.: „Kreator social media”, „Tutor autystów”, „Przyjaciel Bałtyku”, „Działacz społeczny”, „Młody dyplomata”.

Prezentowane odznaki powstały w wyniku współpracy ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych z uczniami i nauczycielami. Mogą być wykorzystywane przez szkoły, poszczególnych nauczycieli, samorządy uczniowskie, stowarzyszenia czy organizacje wolontariackie, by inspirować do:

  • rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowych,
  • budowania świadomości swoich kompetencji,
  • nazywania swoich mocnych stron,
  • zdobywania różnorodnych doświadczeń,
  • stałego rozbudowywania swojego portfolio.

Zgromadzone tu odznaki mogą być też inspiracją – zachętą do projektowania kolejnych, dostosowanych do zainteresowań i potrzeb danej grupy uczniów czy podmiotów. W pracy nad nowymi odznakami kluczowe jest poszukiwanie odpowiedzi na dwa pytania:

  •  jakie umiejętności mają stać za poszczególnymi odznakami?
  • co będzie świadczyć o tym, że zakładane umiejętności zostały osiągnięte?

„Wiem, co umiem” powstało w ramach projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (etap 2)” realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE).

    IBE jest podmiotem prowadzącym Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK), funkcjonujący na mocy ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK). Więcej informacji na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji znajduje się tutaj.

    Projekt IBE dotyczący ZRK jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, Priorytet II: „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.13 „Przejrzysty i spójny Krajowy System Kwalifikacji”.